Co je program Ekoškola

Mezinárodní program

Program Ekoškola v Mateřské škole Dubeč

Program Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program. Jeho cílem je, aby děti, učitelé, rodiče a další dospělí společně snižovali ekologický dopad činnosti školy a svého jednání na životní prostředí.“ (Mezinárodní program Ekoškola, 2015)

Mateřská škola Dubeč se do programu Ekoškola zapojila v dubnu 2015. Pedagogové a všichni zaměstnanci se společně s dětmi pokusí o získání titulu Ekoškola. Titul Ekoškola je oceněním za kvalitní realizaci programu ve školce. Při udělění titulu školka získává certifikát, logo a mezinárodní vlajku Ekoškola. Tímto školka získává oprávnění používat logo a název Ekoškola a zařadí se tak do sítě Ekoškol celého světa. Od září 2015 se bude environmentální výchova, vzdělávání a osvěta pravidelně zařazovat nejen do výchovně vzdělávací práce, ale do konání školy obecně. A to třemi způsoby:

1. Společnými dny“, které budou od září zaměřené právě na environmentální výchovu,

2. každodenním zařazováním činností a aktivit,

3. činnostimi Ekotýmu.

Dílčí cíle:

• Zvolit koordinátora (koordinátory) programu Ekoškola v Mateřšké škole Dubeč;

• podrobně se seznámit s Programem Ekoškola a s metodikou sedmi kroků,

tzn. Ekotým, Analýza, Plán činností, Monitorování a vyhodnocování, Environmentální výchova ve výuce, Informování a spolupráce a Ekokodex.

• postupně zapojovat rodiče, děti, zaměstnance a komunity do programu.

Témata jsou Jídlo a Prostředí.

Charakteristika tématu Jídlo:

Děti zjišťují původ potravin. Pochopí, proč jsou potraviny z místíních zdrojů šetrnější k životnímu prostředí. Seznamují se s biopotravinami, fair trade výrobky a se zásadami zdravé výživy. Učí se o důležitosti ovoce a zeleniny pro člověka, a pokud mají možnost, pěstují si vlastní zeleninu, ovoce nebo bylinky. Učí se samy připravit jídlo.“(Mezinárodní program Ekoškola, 2015)

Charakteristika tématu Prostředí:

Děti se zaměřují na vnitřní i vnější prostředí mateřské školy, zkoumají ho z hlediska environmentálního, ale i estetického a pocitového. Hledají, z jakých materiálů jsou jejich hračky vyrobeny, nábytek a herní prvky na zahradě. Počítají, kolik mají rostlin a zjišťují, kdo je zalévá Navrhují možnosti, jak se mohou do péče o rostliny zapojit. Vyjadřují se k tomu, co se jim líbí nebo co by chtěly změnit. Navrhují úpravy zahrady, zapojují se do pěstování zeleniny nebo bylinek.“(Mezinárodní program Ekoškola, 2015)

Záznam z konzultace "Ekoškolky - 7 kroků pro udržitelný rozvoj"

Ekoškolky pomáhají dětem, učitelům a rodičům udělat ze školky příjemnější, demokratičtější a k přírodě bližší místo k živ
Home Mateřská škola Dubeč

Created by © 2012/2015 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign