logotyp

O naší kuchyni

Jídlo není jen věc, která nás udržuje na živu, naše každodenní potřeba ke správnému fungování těla. Jídlo vyjadřuje náš přístup k životu, vyjadřuje to jací jsme, vyjadřuje pocity a emoce. Rychle a chutně si uvařit, ne proto abychom jedli, ale hlavně proto abychom si jídlo vychutnali.
Snažíme se dopřát  dětem  pestrou a rozmanitou stravu, bohatou na ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, ryby a drůbež, luštěniny.  Žádné smažené pokrmy, v naší kuchyni nenajdete žádný polotovar,  přesolených či naopak přeslazených pochutin. Čerstvá zelenina do polévek i omáček. Platí to i pro maso, to znamená každý den čerstvé.

Pro zajímavost                     

Jaké suroviny používáme v naší kuchyni   

 

Luštěniny jsou zdravé potraviny, které by rozhodně neměly v našem denním jídelníčku chybět. Dokonce se dá říci, že luštěnina patří mezi vůbec nejzdravější potraviny. Jejich pravidelná konzumace zlepší celkový zdravotní stav lidského organismu.

Cizrna je velmi výživná luštěnina příbuzná hrachu.  Jedná se o velký zdroj bílkovin, vitamínu E a antioxidantu podporující schopnost bílých krvinek bojovat proti infekcím. Baculatá semena cizrny mají jemnou oříškovou chuť a používají se podobně jako hrách na přípravu polévek, na saláty, kaše, pomazánky, či jen jako příloha.

Živiny: vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, vitamín K, betakaroten, biotin, kyselina listová, vápník, měď, jod, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy,...

Fazole mungo jsou malé olivově zelené fazolky. Jsou velice snadno stravitelné s příjemnou chutí.  Naklíčená semena Mungo jsou velký zdroj bílkovin, železa, a vitamínů skupiny B.
Živiny: vitamín B1, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, biotin, kyselina listová, vápník, měď, jod, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy,...

Adzuki pocházejí z Číny. Jsou to malé, asi 5mm dlouhé červenočerné fazolky. Mají lehce oříškovou chuť a patří k nejlépe stravitelným luštěninám. Výhoda fazolí Adzuki je především v tom, že nenadýmají tolik jako jiné fazole. Adzuki jsou významné jako zdroj bílkovin a téměř všech esenciálních aminokyselin. Zlepšují činnost ledvin, chrání srdce a cévy před ukládáním cholesterolu, mají příznivý vliv na tenké střevo. Díky dobré stravitelnosti jsou fazole adzuki vhodnou luštěninou i pro děti.
Živiny: vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, biotin, kyselina listová, vápník, měď, jód, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy.

Červená čočka má v suchém stavu výrazně oranžovou barvu. Název červená čočka nás tedy trochu klame. Při vaření se barva čočky změní na tmavě žlutou. Červená čočka loupaná je tím, že nemá slupku lépe stravitelná a nenadýmá. Vařením se čočka červená většinou rozpadne a proto je vhodná na přípravu polévek, pomazánek, nákypů, nebo jako kašovitá příloha.
Živiny: čočka obsahuje vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, vitamín K, betakaroten, biotin, kyselina listová, vápník, měď, jod, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, selen, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy,...
Rýže je nejpoužívanější obilninou tvořící základ zdravé stravy. Rýže je lehce stravitelná, nepůsobí plynatost a neobsahuje cholesterol.

Rýže basmati je neušlechtilejší odrůda rýže. Basmati patří mezi dlouhozrnné rýže, je velmi lehce stravitelná.
Blahodárné účinky: Rýže udržuje hladinu cukru v krvi, podporuje funkci ledvin, zlepšuje stav kůže, podporuje růst vlasů, nehtů, kůže, kostí, podporuje správné zažívání,...

 

 

Jasmínová rýže   tato rýže má příjemnou charakteristickou vůni připomínající jasmín. Nejedná se však o parfémovanou rýži! Její aroma je čistě přírodní a vzniká přirozenými vlivy. Jasmínová rýže obsahuje mnoho minerálů a vitamínů a byl prokázán též příznivý účinek pro regulaci cholesterolu v krvi.  

 

Špaldová celozrnná mouka obsahuje hodně hořčíku, vitamíny B a vitamín B17. Vitamín B17 působí jako prevence proti rakovině. Zrno pšenice špaldy není šlechtěno a tak obsahuje mnohem více důležitých živin pro lidský organismus než klasická pšenice. Špaldová mouka obsahuje relativně hodně nenasycených mastných kyselin a neobsahuje cholesterol.

Živiny: Vitamín B1, vitamín B3, vitamín B17, Mangan, draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, zinek, síra, bílkoviny, prospěšné tuky - nenasycené mastné kyseliny, vlákniny, beta karoten, esenciální aminokyseliny - lysin, leucin, threonin,...

Kuskus jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšenice, ječmene nebo prosa. Kuskus se při přípravě nevaří, ale zalévá vroucí vodou nebo vařícím pokrmem.

 

Pšeničný bulgur se vyrábí z pšeničného zrna. Název bulgur pochází z arabštiny a znamená vařený. Jedná se o hrubě mletou pšenici, která si získala oblibu díky své ořechové chuti a velmi jednoduché přípravě. Pšeničný bulgur je lehko stravitelný, výživný a nenadýmá. Velmi vhodný je bulgur i pro děti. Bulgur obsahuje i velké množství vitaminů, minerálních látek a vlákniny.
Živiny: vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, měď, železo, hořčík, fosfor, bílkoviny, vláknina,...

 

Pohanka kroupy je vhodná pro ty, kteří nesnesou běžné obilniny nebo se vyhýbají lepku. Pohanka není úplně typická obilnina, ale k obilninám je běžně řazena. Semena pohanky jsou moučnatá a používají se také k výrobě mouky. Pohanka je nutričně velmibohatá plodina posilujicí imunitu organismu. 
Živiny: vitamín B1, vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín E, vitamín K, kyselina listová, vápník, měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, zinek, vláknina, bílkovina, složité sacharidy,...

NOVINKY

volné místo v MŠ

Vážení rodiče,v mateřské škole se uvolnilo místo pro jedno dítě. V případě Vašeho zájmu volejt...

.ADAPTAČNÍ PROGR...

Vážení rodiče,

chtěla bych se vyjádřit k článkům týkajícím se naší mateřské školy a případu chůvy potrestané za ...

Informace o Dětské skupině pro školní rok 2021/2022

Vážení rodiče,byla ukončena finanční dotace z Evropských fondů OPPR, a proto dochází k jin...

Informace 
Home Mateřská škola Dubeč

Created by © 2012 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign